Společenství v našich farnostech

Modlitby matek

V druhé polovině 90. let Veronica Williams spolu se svou švagrovou Sandrou, obě z Anglie, psaly knihu o postavení dětí ve své zemi. Vnímaly negativní dopady života současné liberální společnosti na ně a přemýšlely, jak své děti a vnoučata od tohoto ochránit. Pocítily silnou potřebu modlitby speciálně za děti. Začaly se modlit denně třetí desátek radostného růžence. To trvalo měsíc a postupně se k nim přidávaly další maminky. Vzniklo tak hnutí Modlitby matek a postupně se rozšířilo po celém světě. Motto hnutí: „Láska matek proměňuje svět.“

Jsi matka a vnímáš taky tuto potřebu? Přijď mezi nás. Scházíme se každý první čtvrtek v měsíci na faře.

Anna Maléřová

Modlitby otců

Modlitební společenství otců se schází každou druhou středu v měsíci ve 20:00 na nové faře ve Studénce 1.

Milan Kyjovský

Společenství lectio divina

Farní společenství „LECTIO DIVINA“, jak už sám název napovídá, je otevřeným společenstvím pro všechny, kdo mají zájem lépe porozumět textu Bible a snažit se ho aplikovat do běžného života. Společenství navštěvují farníci každé věkové kategorie, manželé i jednotlivci. Scházíme se každé první pátky večer na faře ve Studénce. A jak společenství probíhá? Text písma (nejčastěji nedělní evangelium) nejdříve pozorně přečteme, poté ve chvíli ticha rozjímáme, co asi daným textem Bůh chce sdělit nám všem. Dalším krokem je zamyslet se nad tím, čím se text dotýká každého z nás osobně. Může nám pomoci slovo z textu, věta, která nás nejvíce oslovuje. O tom spolu hovoříme a postupně docházíme ke konkrétním předsevzetím pro následující všední dny. Abychom si úryvky z Bible někdy nevykládali „po svém“, je vždy přítomen náš pan farář, který nám případné nejasnosti ochotně vysvětluje. Společenství se uzavírá společnou modlitbou s kněžským požehnáním. Sdílení s ostatními není nikdy vyžadováno, proto je možné třeba jen naslouchat. Názory a postřehy ostatních mě hodně obohacují, a proto toto otevřené společenství doporučuji všem, kdo chtějí dál rozvíjet svůj duchovní život a naučit se číst Bibli i jinak. Setkání lectio divina probíhá vždy druhý pátek v měsíci v 19:30 na nové faře ve Studénce 1.

Marie Chovancová

Společenství rodin

Rodiny pravidelně pořádají během roku ve spolupráci s knězem a katechetou různé akce, setkání, výlety, farní snídaně. Informace k akcím jsou vždy uvedeny v předstihu na nástěnce v kostele nebo na webu farnosti.

Jarmila Kyjovská, Pavla Langerová a Lenka Pavlíková

Společenství Eucharistická hodina - třicet minut před svatostánkem týdně

K půlhodinové adoraci přes svatostánkem týdně se zavazují členové společenství adorátorů Eucharistická hodina. Jak se stát členem tohoto duchovního společenství a mít účast na duchovních dobrech popisuje dekret Eucharistická hodina, který vydal biskup František Václav Lobkowicz.

Společenství Eucharistická hodina vzniká v Ostravsko-opavské diecézi po vzoru Olomoucké arcidiecéze, kde jeho zrod inisioval arcibiskup Jan Graubner. Do tohoto společenství věřících se může přihlásit každý diecezán – laik i duchovní, dospě­lý i dítě. Zájemci o přihlášení získají další informace a pokyny k přihlášení u faráře ve své farnosti.

více na https://www.doo.cz/2-uncategorised/2549-spolecenstvi-eucharisticka-hodina-tricet-minut-pred-svatostankem-tydne.html

Živý růženec

Ve farnosti Studénka působí asi od roku 2004 společenství živého růžence. Prvotní úmysl byla modlitba za nenarozené děti a staré a nemocné lidi. Živý růženec je způsob modlitby růžence, kdy jsou jednotlivá tajemství rozdělena mezi 20 lidí, z nichž každý se denně modlí určitý desátek. Tyto desátky se každý měsíc mění,posunují se o jeden desátek dopředu, takže každý se postupně pomodlí celý růženec a denně se tak ve farnosti modlíme celý růženec. Toto společenství se nazývá Růže. Zatím u nás existuje jedna Růže. Kdyby měl kdokoliv zájem přidat se k modlitbě, přihlaste se u otce Mieczyslawa nebo napište na e-mail farnosti.

Od roku 2017 vznikla další skupina živého růžence ve farnosti Butovice.

Římskokatolická farnost Studénka

Kostelní 907